10 mýtov a faktov o saunovaní
Infrasauna je lepšia ako iné druhy sáun
Pravda je, že každá sauna prináša organizmu iné benefity. Infrasauna zahrieva telo pôsobením žiarenia troch vlnových dĺžok a jej účinky prenikajú do väčšej hĺbky tkanív. Vďaka tomu prináša želaný úžitok už pri nižších teplotách. Fínska sauna s vyššími teplotami podľa štúdií okrem iného preventívne pôsobí na kardiovaskulárne ochorenia. Bylinná či parná sauna majú vysoko pozitívne účinky na dýchacie cesty. Hlavným benefitom saunovania v saune s himalájskou soľou je jej detoxikačný prínos.
Do sauny nemôžem ísť v plavkách
Pravda! Plavky sú vyrobené zo syntetického materiálu. Pôsobením vysokých teplôt sa z tohto materiálu uvoľňujú chemické látky. Pôsobením tepla sa póry na pokožke otvárajú a vytvára sa tak priama cesta na prienik do organizmu. Nosenie plaviek v saune je teda škodlivé. Po úvodnej sprche odporúčame zabaliť sa do saunového uteráka alebo plachty.
Po skončení wellness sa treba dôkladne umyť mydlom
Ďalší z mýtov o saunovaní. Hoci by sme povedali, že po niekoľkonásobnom procese potenia sa a oplachu iba studenou vodou počas saunovania potrebuje naša pokožka dôkladnú očistu, opak je pravdou. Aby sme zabezpečili čo najlepší proces detoxikácie, pred vstupom do wellness sa treba osprchovať, zbaviť sa nečistôt a krémov aplikovaných na pokožke použitím mydla. Po ukončení saunovania sa už iba záverečne osprchujeme vlažnou vodou, aby sa pH hodnota našej pokožky rýchlejšie obnovila.
Pitie alkoholických nápojov v saune pomáha relaxovať
Tento výrok je mýtus. Pitie alkoholických nápojov v saune sa neodporúča. Vysoké teploty znásobujú účinky alkoholu a spomaľuje sa detoxikačný účinok saunovania. Telo sa potrebuje zbaviť záťaže z alkoholu a navyše, pitie alkoholu môže spôsobiť nehody, nevoľnosť a zranenia. S neprijemnými zážitkami sa kôli alkoholu stretávajú nie len saunujúci, ale aj prevádzkovatelia sáun. Z jedného z nich vyplýva aj odporúčanie" nikdy nepolievajte saunové kamene alkoholom. Saunové kamene a odparovač sa účinkami alkoholu ničia a dýchanie tohto vzduchu určite tiež nepôsobí relaxačne.Najvhodnejším nápojom do wellness je voda, bylinné čaje, prípadne ovocné šťavy. Pitie nápojov sa odporúča pred a po saunovaní, nie v saune. K umocneniu zážitku z dokonalej relaxácie duše a tela počas saunovania dobre poslúžia esenciálne oleje, jemné osvetlenie a hudba, ale alkohol tu nemá miesto.
Po saunovaní je dobré ísť spať
Tejto vete dáme za pravdu. Saunovanie je pre organizmus na stupni náročnosti tréningového športu. Zvýšená cirkulácia krvi počas zahrievania organizmu, následné šokové chladenie a opakovanie tohto procesu je nepopierateľne prospešné aj v počte spálených kalórii a detoxikácie. Tieto argumenty potvrdzujú, že saunovaniu je dobre sa oddávať najlepšie vo večerných hodinách, aby sme si po ukončení wellness aktivít mohli dopriať nerušený regeneračný spánok.
Sauna je vo Fínsku posvätným miestom
Tvrdenie je síce trošku prehnané, no nemá ďaleko od pravdy. Pre Fínov a severské národy je sauna miestom, kam sa chodí relaxovať. Deň bez sauny by tu nemal jednoducho zmysel. Sauna vo Fínsku existuje v podobe prívesu za auto, nájdete ju takmer v každej domácnosti, taktiež v budove parlamentu a pravdepodobne vás neprekvapí, že saunovaniu sa môžete venovať aj na letisku v Helsinkách. K saunovému rituálu neodmysliteľne patrí použitie brezových vetvičiek a nemá vekové obmedzenie.
Masáž po saune je najúčinnejšia
Je to pravda. Po pobyte v saune je naše telo prirodzene uvoľnené, prehriate a pripravené na ďalšie relaxačný účinok, v podobe masáže, zábalu či kozmetickej procedúry. Samozrejme jemné masírovanie, pílingovanie pokožky a šľahanie spomenutými brezovými vetvičkami je prospešné už počas saunovania. Je pravda, že nie všetky procedúry sú úplne vyhovujúce, preto je na mieste poradiť sa s wellness odborníkom, ktorá masáž je po saune tá najlepšia.
Esenciálne oleje použité v saune pomáhajú znižovať stres
Áno je to pravda. Esenciálne oleje používané v saune sú súčasťou aromaterapie a inhalovanie horúceho vzduchu obohateného o tieto oleje pôsobí blahodarne na ľudský organizmus.
Esenciálne oleje pochádzajú zo semien, kôry, listov, stoniek, koreňov a kvetov rastlín. Výber esencie priamo ovplyvňuje a pôsobí na rôzne symptómy. Sila arómy terapeutických olejov a aromaterapie sa využíva odpradávna pre jej veľký vplyv na emočnú a mentálnu stránku človeka a pozitívny účinok pre zníženie stresu.
Saunovanie spaľuje kalórie
Toto nie je ďalší mýtus o saunovaní, je to pravda. Ako sme už spomenuli, saunovanie je pre telo náročný proces. Pôsobením teploty sa zrýchľuje tep srdca a metabolizmus. Saunovanie je pre telo rovnaká záťaž ako kardio cvičenie a okrem spálenia kalórii, detoxikácie organizmu a ďalších benefitov sa rovnako ako pri športe vyplavujú endorfíny. Údajne môžeme rátať so spálením 600 kalórii pri 30 minútovom pobyte v saune.
Deti do sauny nesmú
V tomto prípade nesúhlas, ale... Saunovanie s deťmi má svoje pravidlá. Vzhľadom na nižšiu toleranciu teploty by sme deti mali saunovať pozvoľným spôsobom, nezaťažovať ich dlhým pobytom v saune, dbať na dôkladné ochladenia a voliť pre ne radšej sauny s nižšou teplotou. Pred nadmerným prehrievaním v saune sa dá chrániť - určite by ste mali vyskúšať saunovú čiapku. Veď čo chráni pred chladom, chráni aj pred teplom.
Informácie o tom, kedy začať so saunovaním, sa líšia, preto toto rozhodnutie odkonzultujte s detským lekárom. Podľa Fínov by sa deti do jedného roka nemali saunovať vôbec, pretože detský organizmus nie je schopný dôkladného potenia sa a rýchlo sa prehrieva.
Pri pravidelnom saunovaní dochádza k zmierneniu stresu, psychickej aj fyzickej úľave a posilneniu imunitného systému. Tieto pozitíva zo saunovania si zaslúžia aj naši najmenší.