Relax v saune – vône, svetlo, hudba

Relax v saune – vône, svetlo, hudba

O účinkoch saunovania a pozitívnom vplyve horúceho saunového vzduchu na pokožku a o následnom očistnom procese vedia všetci – zanietení aj príležitostní nadšenci saunovania. Vône, zvuky a svetlo v nás vyvolávajú rôzne spomienky a impulzy, prinášajú benefity v rôznych oblastiach. Vedomosti o týchto metódach sa využívajú vo wellness centrách a saunových svetoch.

 

Aké ďalšie výhody nám okrem očisty tela môže saunovanie poskytnúť?

Aromaterapia v saune

Aromaterapeutická metóda patrí nielen k metódam ayurvédskej medicíny, ktorá sa zakladá na vyváženom stave troch životných energií – mysle, duše a tela. Táto veda sa vo veľkej miere používa aj v saune.

Začiatky aromaterapie v Európe siahajú do 13. storočia. Vonné oleje sa používali do parfémov, antiseptík a liekov a dokonca fungovali ako platidlo. Ich vzácnosť a oveľa skoršiu historickú zmienku potvrdzuje aj Biblia. Dva z troch darov pre novonarodeného Ježiša boli vonné oleje – kadidlo a myrha. Kadidlo a myrha boli vzácnymi živicami používanými pre vôňu a ich účinky.

Esenciálne oleje a ich pôvod

Existuje veľké množstvo esenciálnych olejov a vôní, ktoré sa v aromaterapii a vo wellness centrách využívajú pre ich pozitívny vplyv. V domácom prostredí odporúčame venovať výberu esenciálneho oleja pozornosť a zamerať sa na oleje, ktoré sa vyrábajú destiláciou alebo lisovaním za studena.  Éterické/aromaterapeutické oleje sa získavajú zo semien, kôry, listov, stoniek, koreňov, kvetov rastlín. Získané oleje sú 50 až 70 krát účinnejšie než samotné rastliny, pretože sú vysoko koncentrované. Účinnosť olejov je veľmi veľká, pretože dokážu preniknúť cez bunkovú membránu až do bunky a zlikvidovať okrem baktérií aj vírusy, ktoré sú odolné voči antibiotikám.

Ich využitie v aromaterapii je nepopierateľné, keďže inhaláciou prenikajú veľmi rýchlo cez sliznice a tkanivá do celého organizmu. Z jednej kvapky esenciálneho oleja získa každá bunka ľudského tela niekoľko miliónov molekúl účinných látok z rastliny.

Aromaterapia a vone v saune pre dokonaly relax duse aj tela

Použitie esenciálnych olejov

Práve inhalácia esenciálnych olejov sa polievaním saunových kameňov najviac využíva v suchej fínskej saune.  Rovnako sa esenciálne oleje používajú aj v parných saunách. Sú to tie, ktoré sú určené pre automatické odparovacie zariadenia.

Najobľúbenejšie rastliny a ich silice používané v aromaterapii

  • Eukalyptový esenciálny olej vytvára zdravé protizápalové reakcie v tele. Pomáha pri bolestiach hlavy, svalov, pocitoch úzkosti.
  • Mätový olej osviežuje, pomáha pri únave a nervozite, tíši bolesti, pomáha pri prechladnutí napr. uvoľňovať dutiny. Má zahrievacie a čistiace účinky na pokožku a pôsobí antidepresívne. Je jedným z najstarších a najviac používaných olejov už od starých čias, ktoré slúžili na zlepšenie trávenia, osvieženie a tiež ochladzovanie.
  • Citrónový a pomarančový esenciálny olej osviežuje, čistí a stimuluje. Citrusové vône pomáhajú pri nespavosti, strese, panike. Aróma povzbudzuje myseľ, zlepšuje koncentráciu, povzbudzuje organizmus, dodáva mu energiu.
  • Olej z ruže uvoľňuje a ukľudňuje. Je vhodný aj pre deti, pomáha pri depresii, bolestiach hlavy. Okrem toho sa používa aj v kozmetike, zmierňuje zápaly a upokojuje podráždenú pokožku. Ružový esenciálny olej má širokospektrálne využitie vďaka mnohorakým účinkom. Historické pramene svojimi zdrojmi potvrdzujú jeho použitie už pred viac ako 1 000 rokmi.
  • Levanduľa a medovka sa používa na výrobu jedného z najbežnejšie používaných esenciálnych olejov. Medovka je považovaná za jeden z najsilnejších liečivých esenciálnych olejov v aromaterapii. Podporuje hlboké dýchanie, používa sa na úzkosť, melanchóliu a na posilnenie a oživenie ducha. Zlepšuje spánok, zmierňuje nepokoj.
  • Čajovníkový olej alebo olej Tea Tree, sa vyrába lisovaním za studena, a to z listov austrálskeho čajovníkového kríka. Pôvodný austrálski obyvatelia využívali rastlinu odpradávna na medicínske účely, keď jemne pomliaždili lístky a prikladali ich na postihnuté miesta. Je to prírodné antibiotikum, má dezinfekčné, antibakteriálne a antivírusové, protiplesňové, protizápalové a očistné účinky.

Čajovníkový olej ako esencia v aromaterapii sa používa pri prechladnutiach a rôznych ochoreniach dýchacích ciest.Dýchacie cesty dezinfikuje od všetkých baktérií a zároveň upokojuje myseľ a navodzuje pohodu.

Použitie esenciálnych olejov v každodennom živote

Vonne éterické oleje sa používajú taktiež do kúpeľa, aróma lám a odparovačov, zriedené na ošetrenie pokožky, do difuzérov na osvieženie vzduchu a pod.

Esenciálne oleje môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy, a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu stránku človeka. Hlavným cieľom aromaterapie je uvoľnenie a zníženie stresu prostredníctvom upokojujúcich vplyvov vône a emocionálnej odpovede, ktorú vyvoláva.

V prospech človeka sa esenciálne oleje aplikujú rôznymi spôsobmi – masážou, kúpeľom, v obkladoch, inhaláciách.

Aromaterapia a vone sluzia k dokonalemu relaxu v saune aj v kazdodennom zivote

Saunová terapia svetlom

Možno viete, možno nie, liečenie svetlom má svoj pôvod v starovekom Egypte a história hovorí o slnečných kúpeľoch dokonca tisícročia. Svetelná terapia má jedinečnú schopnosť prirodzene prenikať do hĺbky tkanív a reaktivovať samo liečiace schopnosti nášho organizmu. Zámožní Egypťania si za týmto účelom budovali vlastné slnečné kúpele.

Svetlo v saune

Svetlo je veľmi dôležitým prvkom každej sauny. Správne zvolené svetlo dotvára atmosféru a pomáha zvyšovať relaxačný zážitok. Aj tento detail má na celkovú prospešnosť zo saunovania nemalý vplyv.

V saunovom a wellness svete sa však využíva skôr jemnejšie tlmené a rozptýlené svetlo. Saunujúci tak vďaka účinku vhodne zvoleného svetla a saunových lámp dosiahne fyzické upokojenie organizmu a tiež ukľudnenie mysle.

Farebná terapia v Infrasaune

Svetlo a jeho farba sú základné prvky spojené s našim životom a majú nemalý vplyv na náš telesný a duševný stav. Vhodné farby neovplyvňujú iba náladu, ale majú pozitívny vplyv aj na naše zdravie. Svetelnou terapiou sa dokážeme nie len zbaviť bolesti hlavy ale je ňou možné odstrániť aj vážnejšie poruchy.

Pobytom v infrasaune s pôsobivým osvetlením, pôsobením svetelnej terapie,  sa relax stane dokonalým zážitkom s detoxikačnými a mnohými ďalšími benefitmi, ktoré so sebou infrasauna prináša.

Farebná terapia a farby

  • Červená symbolizuje krv, základný prvok života. Táto farba v rámci farebnej svetloterapie zlepšuje krvný obeh, vzpružuje, podporuje myslenie.
  • Žltá je farbou intuície a dobrotivosti. Zlepšuje trávenie, posilňuje nervový systém, prináša dobrú náladu.
  • Modrá farba upokojuje rovnako ako pobyt pri mori, či sledovanie morskej hladiny. Svetloterapia modrou farbou prináša koncentráciu, znižuje hyperaktivitu, ochladzuje a psychicky vyrovnáva.
  • Zelená je farbou oživenia a nádeje. Vynikajúco lieči ochorenia očí a cievneho ústrojenstva. Má posilňujúci účinok a harmonizuje nervovú sústavu. Zelená farba prírody pri prechádzke v lese má rovnako blahodarný účinok na našu psychickú pohodu ako svetloterapia touto farbou.
     

Ešte sme nespomenuli svetelnú terapiu parnej sauny. Ide o takzvané hviezdne nebo, ktoré dotvára atmosféru nejednej parnej sauny. Navodí príjemný takmer realistický dojem hviezdnej oblohy pre skutočnú relaxáciu a intímne osvetlenie.

Farby a svetlo maju na dokonaly relax v saune velky vplyv


Dokonalý saunový relax vďaka hudbe

Terapia hudbou je jedným zo spôsobov ako zmierniť zdravotné problémy, napomáha zrelaxovaniu tela aj mysle. Liečivú silu hudby poznali už v starovekom Grécku aj vo východných kultúrach Tibetu či Nepálu.
Muzikoterapia sa dá tiež popísať ako cielené pôsobenie zvukov, tónov, rytmov a ich vibrácií na ľudský organizmus.

  • Rytmus hudby pôsobí na náš telesný stav, teda fyzickú stránku.
  • Melódia sa zameriava na našu emočnú stránku.
  • Harmónia slúži ako brána do podvedomia človeka a čerpá z nej psychickú silu.

Muzikoterapia, teda terapia hudbou, sa taktiež používa v saunovom svete. Navodzuje pohodu a harmóniu pre dokonalé uvoľnenie a psychickú pohodu. Rovnaký vplyv, ale pri pobyte v saune skôr negatívny, majú ľudské hlasy. Preto pre relax duše a tela odporúčame v saune a saunovom svete nerozprávať. Pri saunovaní ide o relaxovanie a regeneráciu, je to miesto pre ticho, meditáciu s podtónom vhodnej relaxačnej hudby. Záťaž, ktorú zažívame prirodzene v živote so zvukmi okolo nás, vedie k stresu a napätiu. Preto má muzikoterapia v saunovom svete svoje opodstatnenie a zmysel.

Dokonale uvolnenie a relax vo wellness vdaka hudbe

Terapia svetlom, hudbou a arómou v našom živote

Kombináciou aróma terapeutických účinkov esenciálnych olejov s pozitívami svetelnej terapie a hudby/muzikoterapie môžeme v každodennom živote, ale aj počas saunovania dosiahnuť rovnováhu. Kombinácia týchto troch terapií prináša upokojenie či stimuláciu a hlavne pomáha zrelaxovať všetky tri životné energie – myseľ, dušu i telo.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť